• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Orsan Enerji Gıda ve Tem. Mad. Ith. Ihr. Ins. Mimarlık ve San. ve Tic. A.Ş. - Muğla/Muğla
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Bu Alana Reklam Verin.
Orsan Enerji Gıda ve Tem. Mad. Ith. Ihr. Ins. Mimarlık ve San. ve Tic. A.Ş.
Muğla/Muğla
 
Facebook Sayfası
Firma Harita Konumu
Firmanın İlanları
Firma Haberleri
Personel İlanları
Firma Detayları
  • Orsan Enerji Gıda ve Tem. Mad. Ith. Ihr. Ins. Mimarlık ve San. ve Tic. A.Ş.
    Ortalama Puan 0.00
Firma Yetkili Orhan UTLU
Telefon/Fax 05382342677  
Gsm Numarası 05382342677
Firma Adres Omeraga mah. 405. sok. no:4 D/2 Yerkesik-Menteşe / MUGLA
Şehir / İlçe Muğla / Muğla
Mail Adresi info@orsanenerji.com
Web Adresi http://www.orsanenerji.com
Firma Tanıtım

YÜZEY AKIŞ TÜRBİNİ, Ülkemizde yapılan ilk tamamlanmış çalışmadır. Dünyada benzer türde çalışmalar da mevcut olup, patentli bir uygulamadır. AYDEM-EDAŞ ile elektrik üretim anlaşması sağlanamadığı için; satılmasına karar verilmiştir. Uygulama tesis, elektrik üreten ve şebekeye uygun volataja ayarlanmış, 31.5 kV OG hattına enerji verecek durumda olup, 32 kV trafosu anlaşma sağlanamadığı için temin edilmemiş durumdadır.

Asıl gayesi, Boğaz akışları için tasarlanmakla beraber; her akış özelliğinde kullanılabilmekte, su kullanım hakkı sıfır bir çalışmadır. İmalat ve elektrik üretip satmak için gerekli anlaşmaların tamamlanması aşamasında; şirket ortaklarımızla ortaya çıkan anlaşmazlıklar nedeniyle, Boğazlardan enerji üretmek ve satmak aşamasına geçilememiş; sistemin satılarak ortaklara paylarının dağıtılması kararına varılmıştır.

Bahse konu sistem, tüm imalat resimleri ile birlikte teslim edilecek olup, 1 MW gücüne kadar güç artışı uygulanabilecek her türlü teknik destek ALICIYA sağlanacaktır.

 

UYGULAMA YÖNTEMLERİ1)   Bir yada birden çok tesisin veya işletmenin kendi elektrik sarfiyatını karşılaması:

 

a)- Bu maksatla oluşturacakları konsorsiyum veya site yöntemi ile elektrik üretimi yapmak ve üretilen elektrik enerjisinin işletmelerde tüketilmesini sağlamaktır.

b)- Bu tip üretim yöntemi ile,  aynı dağıtım bölgesi (Aydem, Uludağ EDAŞ vb. gibi dağıtım şirketinin yetkileri içinde kalan tüm arazi içinde) kapsamında yapılacak bir enerji santralı ile işletmelerde kullanılan elektrik enerjisinin kullanımı gerekmektedir.

c)- Bu sayede aynı dağıtım şirketi kapsama alanı içerisinde kalmak kaydıyla; elektrik üretimi de yapabilmek ve bu üretilen enerjinin işletmelerine taşınması için aylık belirli bir ücret karşılığı kendi elektriğini kullanmak mümkündür.

 d)- Bu şekilde üretilen enerjinin tamamı tüketilmelidir. Çünkü, fazla yapılan üretim olduğunda; dağıtım şirketince mahsup tamamlanana kadar elektrik üretimi durdurulmaktadır.

 

2)    DSİ sulama kanallarında yapılacak Yap-İşlet-Devret Modeli ile elektrik üretmek ve satmak:

 

a)- Bu yöntemde, DSİ e ait sulama kanallarında akan suyun enerji üretimi yapılarak değerlendirilmesi mümkündür. DSİ, bu kanalları kendi bütçesi ile yapmış olup, genellikle uzun ömürlü olacak şekilde kullanım amacı doğrultusunda kullandığı için sulama dışında herhangi bir gelir elde etmemektedir. Ancak bu uygulama sonrası mevcut üretim tesisi, anlaşma süresi sonrası DSİ için bir ek gelir kaynağı olarak kullanılabilecektir.

b)- DSİ sulama kanalları, betonarme kanallardır ve belirli sabit bir eğime sahiptir. Bu kanallardan üretilecek enerji; kanalın sehimine göre belirli aralıklarla kurulacak olan “Akıntı Enerjisi Santralleri” (AES)  vasıtasıyla MegaWatt seviyelerinde enerji üreterek, YG (Yüksek Gerilim) seviyesinde enterkonnekte şebekeye verilebilmektedir.

c)- En kısa sulama kanalı birkaç km uzunluğa sahip olup, aynı kanal üzerinde birçok sayıda “AGS” kurmak mümkündür ve akış üzerinde kanal taşıntısı (şişirme) yapmayacak şekilde tasarlanmaktadır.

 

3) Boğazlardan 5 MW gücünde Modüler Ünitelerle elektrik üretmek ve satmak:

a)- Çanakkale Boğazı 60 km uzunluğunda ve boğaz trafiği açısından müsait bir akışa sahiptir. Çanakkale Boğazında halen, izni alınmış ve boğaz dip akıntısından enerji üreten bir santral bulunmaktadır. Bu akış için “Enerji Üretimi “ izin işlemleri DSİ kontrolünde değildir. Bu nedenle 5 MW güçlerinde santral yapımı için “Demirleme Mevkii” kiralamak Liman Başkanlıkları koordinesine tabidir.

b)- “AES” üretim yöntemi ile; her biri 1 MW gücünde ve ardışık demirleme metoduyla; toplam 400 m. Demir mevkii kiralayarak 5 adet AES’nin birbirine bağlanması en uygun yöntemdir. Böylece akıntıya göre en sondaki santralden sahile bağlanacak olan enerjinin; sahildeki bir trafo ile YG hatta enerji iletmesi değerlendirilmiştir.

c)- Bu yöntemde üretilecek enerji AG (Alçak Gerilim) seviyesinde bile olsa; 690 VAC olacak şekilde (iletim kaybını azaltmak için)  tasarlanmıştır. Her Modüler Ünite demirli 5 adet Katamaran tipi yüzer deniz aracı olarak kayıt edilecek ve “Montrö Sözleşmesine” aykırı olmayacaktır.

250 kW Gücünde tesis için günümüz şartlarında yaklaşık Maliyet: 350,000 USD (Tesis çoğaltılması durumunda)

 250 Kw SİSTEMİN SAĞLAYACAĞI KAZANÇ:

** Tam güç çalışan işletmeler için: 250 Kw x 0,34 TL x 300 gün x 24 saat= 720,000 TL/yıl

Maliyet/Kazanç oranı = 0,7 : 18 ay (amortisman süresi)

Elektrik Satacak İşletmeler için: 250 kWx 0,13 sent x 300 gün x 24 saat= 234.000 USD/Yıl

Firma Şubeleri
Firmanın Ürünleri
İlan Başlığı İlan Türü İlan Tarihi
Facebook Yorumları
Disqus Yorumları
Orsan Enerji Gıda ve Tem. Mad. Ith. Ihr. Ins. Mimarlık ve San. ve Tic. A.Ş. ( Firma ve Sektör Rehberi)
2 0.00 Oylama - "Orsan Enerji Gıda ve Tem. Mad. Ith. Ihr. Ins. Mimarlık ve San. ve Tic. A.Ş." Boğazlar ve nehirler/çaylardan veya DSİ kanallarından enerji üretimini sağlamak üzere geliştirilen ve patenti alınmış su türbinleri (çark tipi) imal etmektedir.