• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
1 Milyon Çinli turisti bekliyoruz
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Bu Alana Reklam Verin.
Haber Kategorileri
Haber Detayları

1 Milyon Çinli turisti bekliyoruz 

Türkiye ve Çin arasındaki ticari ve turizm ilişkilerini ilerletmek için Çin'e çıkarma yapan 18 kişilik Türk kurulu, senede en az 1 milyon Çinli turistin Türkiye'ye gelmesi için ön anlaşma yaptı. İlk Çinli konvoyun önümüzdeki günlerde Türkiye'ye gelmesi beklenirken, devam etmesi beklenen anlaşmayla turistlerin ülkeye milyon dolarlık döviz girdisiyle katkı sağlaması bekleniyor. Anlaşmanın ayrıntısıysa daha bilinmiyor.

Başbakanlık daha önceki görevlisi Muhammet Taha Gergerlioğlu başkanlığındaki 18 kişilik Türk kurul Çin'e gitti. Aralarında turizm temsilcileri, bürokratlar ve sivil toplum kuruluşlarından ehemmiyetli isimlerin bulunduğu heyet, Çin'de ehemmiyetli müzakereler yaptı. Çin'i adım adım dolaşan heyet, burada çeşitli eyaletlerin valileri ve çok sayıda bakanla görüştü.

Eyaletlerde ara ara ikili müzakerelerde yapan Türk heyeti, Türkiye'ye büyük katkı sağlayacak ehemmiyetli bir ön anlaşma yaptı. Bu anlaşmaya göre, Çin'den senede takriben 1 milyon turistin Türkiye'ye gelmesi için söz alındı. İmza adan ön protokolle, Türkiye'den de yeniden aynı şekilde vakit zaman bir konvoyun Çin'e gideceği belirtildi.

Diğer taraftan heyet, Çin'e gitmeden önce bütün detayları düşündü. Otellerle, turizm acenteleriyle ve uçak firmalarıyla tek tek görüşen heyet temsilcileri, anlaşmada rastgele bir negatiflik yaşanmaması ve Çinli turistlerin Türkiye'den hoşnut ayrılmasını sağlayacak teşebbüslerde de bulundu.

'İlk konvoy önümüzdeki günlerde gelecek'

Tarihi sayılabilecek anlaşma ile ilgili izahlarda bulunan Muhammet Taha Gergerlioğlu, ilk Çinli konvoyun önümüzdeki günlerde Türkiye'ye gelmesini beklediklerini söyledi. İki ülke açısından anlaşmanın ehemmiyetine vurgu yapan Gergerlioğlu, "3 aydır üzerinde çalıştığımız bir projeydi. Çin'e gitmeden önce negatiflik yaşanmaması için her şeyi en ince teferruatına kadar hesap ederek gittik; zira Çinlilere kuvvetli görünmemiz ve projede bir aksilik olmayacağını anlatmamız gerekiyordu. Çin'de eyalet valileriyle, ulusal eğitim bakanı ve turizm bakanıyla müzakereler yaptı. Ayrı olarak müzakerelerde, Çin'deki hava yolu, deniz yolu, işletmecilerde hazır bulundu. Müzakerelerimiz pozitif netice verdi ve ön anlaşmayı imza attık. Bu ülkemiz için çok ehemmiyetli bir anlaşmaydı" diye konuştu.

'Döviz girdisi milyon dolarları bulacak'

Gergerlioğlu, Çinli turistlerin Türkiye'yi çok merak ettiklerini dile getirerek, "Çinliler güzel ülkemiz Türkiye'mizi çok merak ediyorlar. Onlara kaplıcalarımızı, tarihi alanlarımızı ve daha bir hayli bölgemizi gezdireceğiz. Her şey hazır. Bir turistin en az bin dolar harcayacağını düşünürsek 1 milyon turistin ülkemize bırakacağı döviz oldukça ehemmiyetli bir miktar. Bizden de ara ara konvoy Çin'e gittikçe ikili müzakereler yapacaklar.

13-11-2016

Facebook Yorumları