• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ, enerjide Türkiye in stratejik ehemmiyetinin arttığını belirtti.
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Bu Alana Reklam Verin.
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ, enerjide Türkiye in stratejik ehemmiyetinin arttığını belirtti.

Türkiye'nin enerjideki stratejik önemiAMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) Raporu'nda, Türkiye'nin, Rusya, Ortadoğu ve Orta Asya ülkelerinden gelen petrol ve doğalgazın Avrupa'ya mesajımında stratejik ehemmiyetinin gittikçe arttığı dile getirildi. İstanbul ve Çanakkale boğazlarının ehemmiyetine vurgu yapılan raporda, 2013'te bu boğazlardan geçen toplam ham petrol miktarının günlük vasati 2,9 milyon varil olduğuna değinildi.

Türkiye'nin boğazlarının deniz yoluyla petrol erişimi açısından dünyanın en fazla ham petrolünün geçtiği altıncı büyük geçit bölgesi olduğuna dikkati çekilen raporda, 2013'te deniz yoluyla mesajlan toplam ham petrolün yüzde 5,1'inin Türkiye boğazlarından geçtiği vurgulandı.

Raporda, Kuzey Irak'ın Kerkük ve Erbil bölgelerinden boru hatları ve kamyonlarla taşınan ham petrolün, Türkiye'nin güneyindeki Ceyhan Limanı'ndan dünya pazarlarına açıldığı hatırladılarak, mayıs ayında günlük vasati 550 bin varilin bu limandan global piyasalara iletildiği bilgisine yer verdi.

CEYHAN LİMANI KRİTİK EHEMMİYETE SAHİP

Azerbaycan'dan gelen ham petrolün günlük vasati 1,2 milyon varil taşıma kapasitesine sahip olan Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattından Ceyhan'a iletildiğini anımsadan raporda, Ortadoğu, Kafkasya ve Orta Asya petrolünün beynelmilel pazarlara açılmasında Ceyhan Limanı'nın kritik ehemmiyete sahip olduğu kaydedildi. Doğalgaz mesajımında de Türkiye'nin artan bir stratejik ehemmiyetine vurgu yapılan raporda, " Türkiye ehemmiyetli birdoğalgaz merkezi (hub) olmaya hazırlanıyor" değerlendirmesine yer verildi. Tebriz-Ankara boru hattı ile İran'dan senelik vasati 10 milyar metreküp doğalgaz alan Türkiye, Bakü-Tiflis-Erzurum Boru Hattı ile Azerbaycan'dan da senelik ortalama 6,6 milyar metreküp gaz dışardan alıyor.

SENEDE ORTALAMA 16 METREKÜP GAZ 

Türkiye'nin en çok gaz ithalatı yaptığı ülke olan Rusya, Batı Hattı ile senelik 14 milyar metreküp, Mavi Akım ile senede ortalama 16 milyar metreküp gazı Türkiye'ye iletiyor. Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nin 2018'de bitirmesiyle Azerbaycan'dan 16 milyar metreküp gazın hem Türkiye'nin tüketimine sunulması hem de Türkiye üzerinden Avrupa'ya ihracı öngörülürken, bu boru hattının kapasitesinin 2023'te 23 milyar, 2026'da ise 31 milyar metreküpe çıkması tasarılanıyor. Türk Akımı Projesi ile de Rusya'dan iletilecek senelik ortalama 63 milyar metreküp gazın da Türkiye iç pazarına ve Avrupa piyasalarına iletilmesi öngörülüyor.

25-07-2015

Facebook Yorumları