• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Antalya Expo için gün sayıyor
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Antalya Expo için gün sayıyor

 

Olimpiyatlar ve Dünya Kupası'nın hemen peşinden en büyük organizasyon kabul edilen Dünya Botanik EXPO'su, "EXPO 2016 Antalya" isimiyle cuma akşamı açılacak.
 

Dünya Botanik EXPO'su, 160 senelik EXPO tarihinde ilk sefer Türkiye'de açılacak. Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Antalya'nın Aksu kazası hudutları içinde kurulan bin 121 dönümlük sergi alanında cuma günü resmen açılacak EXPO 2016 Antalya, 191 gün süresince açık kalacak.

Teması "çiçek ve çocuk", sloganı "gelecek nesiller için yeşil bir dünya" olan EXPO 2016 Antalya ile Türkiye, tarihi ve kültürel kalıtını, biyoçeşitlilik istikametinden zenginliğini, zirai ve ekonomik potansiyelini dünyaya tanıtma olanağına sahip olacak.

Organizasyon çerçevesinde 6 ay süresince milli ve beynelmilel konserler, kurultay ve sempozyumlar, dans gösterileri, müzikaller, tiyatrolar, atölye çalışmaları, ulusal ve özel gün ile ramazan ayı etkinlikleri, sokak eğlenceleri gibi programlar tertip edecek.

Şehrin turizm dinamiklerine yeni bir zenginlik olarak katılacak EXPO 2016 Antalya'yı takriben 8 milyon kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

1,7 milyar lira harcandı

Projesi takriben 3 senedir süren EXPO 2016 Antalya cuma günkü açılışa hazırlanırken, proje takriben 1,7 milyar liraya mal oldu.

Türkiye ve diğer ülkelerin bahçe kültürlerinin sergileneceği bir EXPO olması hasebiyle, alanın nebatlandırılması ve yeşil dokusu büyük ehemmiyet arz ediyor.

Sergi alanına çalı nebatları hariç 120 türde takriben 25 bin ağaç dikildi. Bunlar arasında İzmir'in Ödemiş kazası Bademli köyünden kazançlan ve Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan tarafından toprakla buluşturulan 945 senelik zeytin ağacı ile sanatçılar tarafından dikilen ağaçlar da bulunuyor.

Sergi alanında 650 bin metrekare yeşil alan, 300 bin metrekare "ayak basılacak alan", 80 dönüm de göl alanı bulunuyor. 

Osaka'dan sonra en yüksek katılımlı EXPO

Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) verilerine göre, EXPO tertip eden A-1 kategorisindeki botanik EXPO'lar içinde en yüksek katılımın olduğu şehir, Japonya'nın Osaka şehiri oldu. Osaka'ya 1990 seneninde 78 ülke katıldı. 

EXPO 2016 Antalya da Osaka'nın ardından katılımcı ülke sayısı itibariyle en yüksek katılımın gerçekleştiği ülke oldu.

EXPO'ya katılmak üzere bugüne kadar 51 ülke kontrat imza attı. Bu ülkeler şöyle:

"Sudan, Güney Kore, Pakistan, Gürcistan, Türkmenistan, Kenya, Yemen, Nepal, Moritanya, Sierra Leone, Tanzanya, Çin, Japonya, Gine, Senegal, Nijer, Filistin, Bangladeş, Kosova, Katar, Madagaskar, Hollanda, Burundi, Eritre, Komorlar Birliği, Zimbabve, Azerbaycan, Moldova, Benin, İngiltere, Gana, Macaristan, İtalya, Somali, Sri Lanka, Tayland, Hindistan, Myanmar, Kazakistan, Meksika, Uganda, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Etiyopya, Bosna Hersek, Ukrayna, Güney Afrika Cumhuriyeti, Kamerun, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Almanya, Sırbistan ve Bulgaristan."

EXPO 2016 Antalya'nın resmi olmayan katılımcıları ise Hong Kong, Çin Taipei, Rus Kültür Derneği AŞ olacak.

Dünyanın biyoçeşitliliği EXPO'da buluşacak

EXPO 2016 Antalya'da 51 ülkenin bahçesinin yanı sıra oluşturulan tematik ve koleksiyon bahçeleriyle onlarca endemik nebat türü görülebilecek.

Tematik bahçelerde kaktüs, etli yapraklı ve gövdeli bitkiler, su kıyısı, kenarı ve içinde yetişen sucul bitkiler, yulaf, nohut, mercimek, buğday gibi mahalli ve yabani tür tarla bitkisi, soğan ve yumrulu bitkiler ile tıbbi aromatik bitkiler yer alacak. 

Alanda oluşturulan Türkiye Biyoçeşitliliği Tema Parkuru'nda ise Avrupa-Sibirya, İran-Turan ve Akdeniz bitki coğrafyası bölgelerinden bitki türleri sergilenecek. Parkurda 565 türde bitki yer alacak.

İnsanlık tarihi bitki heykelleriyle anlatıldı

EXPO 2016 Antalya içinde 15 dönümlük alanda yaklaşık 1 milyon kök bitkinin kullanıldığı 110 adet bitki heykeliyle Asya'dan Afrika'ya, Uzakdoğu'dan Kuzey Amerika'ya kadar insanlığın gelişimi ve kültürü betimledi.

Kanadalı bir firma tarafından gerçekleştirilen proje ile boyları bir ile 6 metre farklılık gösteren ve çeşitli figürlerin işlendiği nebat heykelleri yapıldı. 

Heykellerin gerçeğe uygun olması için 4'ü heykeltıraş, 10'u yabancı 25 kişilik ekip tarafından fil, aslan, zebra, insan, tavşan, deve, mamut, ipek haşereciliği, ateşin bulunması, İpek Yolu kervanı başta olmak üzere çok sayıda figürü, ince ayrıntılarına kadar orijinaline uygun tasarlandı. 

İlk buğdayın yetiştiği Mezopotamya'da muasırlığın doğuşunun betimlediği bitki heykel sergisinde, ipek haşeresi ve İpek Yolu efsanesi, Asya'da tarım ve evcilleştirme, Asya'da pirinç ve bambu ekimi, Afrika'da hayvan savunucu kabile "Masai" ve umudu sergileyen "ağaç diken adam" gibi temalar işlenerek Türkiye'nin ilk canlı nebat heykel sergi alanı oluşturuldu. 

EXPO sergi alanı yeşil alanların yanı sıra EXPO Kulesi, EXPO Gölü, Türkiye Biyoçeşitlilik Parkuru, Çocuk Adası, Yeşil Köprü, Cam Köprü, Şakayık Terası, Tarım ve Biyolojik Çeşitlilik Müzesi, Çocuk Bilim ve Teknoloji Merkezi, 7 coğrafi bölgenin hane mimarilerinden esinlenerek yapılan Lokantalar Sokağı, yeme içme yerleri, amfi tiyatrolar, sanat ve sergi binaları, su değirmeni, kongre merkezi ve ülke bahçelerinden oluşuyor.

Simge yapısı EXPO Kulesi

"Türkiye'nin Eyfeli" olarak adlandırılan EXPO Kulesi, Antalya'nın kalıcı simgesi olacak.

EXPO 2016 Antalya Ajansının Mimarlar Odası ile tertip ettiği yarışmada 127 yapıt arasından birinci seçilen proje, Antalya'nın sembolü Üç Kapılar ve palmiye ağacından esinlenerek tasarlandı. Bu kapsamda tabandan 100,7 metre yüksekliğindeki kulenin tepesine üç asansörle çıkılabilecek.

EXPO tepesinde biri kapalı, ikisi açık üç seyir terası bulunuyor. Kule, alanın etrafını de panoramik olarak izleme olanağı sağlıyor.

Türkiye'nin ilk Biyoçeşitlilik ve Tarım Müzesi ise bilgi bankası şeklinde hizmet verecek. Başak formunda tasarlanan müzede, tarımın geçmişten bugüne kadar yaşadığı gelişim, "yaşayan duvar" teknolojisiyle, görseller eşliğinde ziyaretçilere sunulacak.

Ayrı olarak EXPO 2016'nın 4 alt temasından biri sürdürülebilirliği vurgulamak ve yağmur ormanlarının yok olmasına dikkati çekmek emeliyle, tropikal nebatların de bulunduğu sera oluşturuldu.

EXPO, gözün yanı sıra damağa da hizmet edecek. Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesinin mimari özelliklerini yansıtan Lokantalar Sokağı'nda, İstanbul Yalısı ile Antalya, Bodrum, Diyarbakır, Erzurum, Konya ve Trabzon haneleri bulunuyor.

Aslına uygun mimaride yörelerin yapı özelliklerini taşıyan malzemelerle yapılan lokantalarda, yeniden bu bölgelerin yemek ve kültür lezzetleri sunulacak.

Reisicumhur ve Başbakan beraber açacak

EXPO 2016 Antalya'nın resmi açılışı Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılımıyla 22 Nisan Cuma günü yapılması bekleniyor.
Açılış merasimini Erdoğan ve Davutoğlu'nun yanı sıra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve EXPO 2016 Antalya İdare Heyeti Başkanı Faruk Çelik, Beynelmilel Bahçe Nebatları Üreticileri Birliği (AIPH) Başkanı Bernard Oosterom, Beynelmilel Sergiler Bürosu (BIE) Genel Sekreteri Vincente Loscertales ile bir takım büyükelçiler ve diğer çağrılılar katılacak.

Açılış dahilinde su, ses ve ışık gösterileri tertip edecek, sanatçı Sertap Erener konser verecek.

Gece 02.00'ye kadar açık olacak

Altı ay açık kalacak EXPO 2016 Antalya sergi alanına girişler, 0-8 yaş arası çocuklar, gaziler ve şehit yakınları dışındakilere fiyatlı olacak. Alan, saat 10.00'dan 02.00'ye kadar açık kalacak.

20-04-2016

Facebook Yorumları