• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Borsa haftaya yükselişle başladı
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Bu Alana Reklam Verin.
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Borsa haftaya yükselişle başladı 

Moody’s’in Cuma akşamı kredi notu değerlendirmesi yapmaması ve Türikiye ekonomisine dair değerlendirmenin devam edeceğini açıklaması piyasalar üzerindeki not indirim baskısını kısa vadede ortadan kaldırdı ve piyasanın haftaya pozitif bir başlangıç yapmasına neden oldu.

Bunun yanı sıra küresel piyasalarda artan risk iştahıyla güne başlayan Borsa İstanbul (BIST), gün boyunca pozitif seyir izledi ve 77779,10 
puan ile (%2,25) 1713,41 puan artıda kapandı.

İşlem hacmi 3.591.144.038 TL olarak gerçekleşti.

Borsadaki iyimserliğin bir diğer sebebi de dolarda yaşanan düşüş oldu. 

Cuma günü 3.02'nin hemen altında süreç gören dolar/TL, bugün piyasaların kapanış saatleri itibariyle 2.9810/2.9819 seviyesinde süreç görüyor. 

Cuma günü akşam saatlerinde 3.18 civarında süreç gören sepet bazında TL  aynı saatte 3.1425/3.1436, 3.34 civarında olan euro/TL ise 3.3041/3.3055 seviyesinde bulunuyor. 

Tahvil bono piyasasında 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde ortalama bileşik faiz Cuma günü spot kapanışta yüzde 9.82 seviyesinde gerçekleşirken, valörde son süreç yüzde 9.90 oldu. 10 yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz bugün spot kapanışta yüzde 9.77, valörde son süreç yüzde 9.72 seviyesindeydi. 

Emtia fiyatlarına baktığımızda, Brent tipi ham petrolün varil fiyatı 45,46 dolardan, altının onsu 1336,10 dolardan süreç görüyor. 

Türkiye'nin 5 yıl vadeli borcunu iflasa karşı sigortalamanın maliyetini gösteren CDS'ler ise Moody's sonrası 250 baz puandan 12 baz puan düşüşle 19 Temmuz'dan beri en düşük seviyeye geriledi. 

Moody's açıklaması

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's 15 Temmuz darbe girişiminin sonrasında başladığı kredi notu gözden geçirmesinin sona ermediğini açıkladı. 

Moody's tarafından Cuma gecesi yapılan açıklamada, gözden geçirmenin 18 Temmuz'dan itibaren 90 gün içinde tamamlanacağı belirtilerek, "Moody's darbenin başarısız olmasına rağmen Türkiye'nin (politika üreten kurumlar, iş iklimi, dış şoklara karşı tamponlar ve büyüme görünümünün) karşı karşıya olduğu mevcut zorlukların darbe girişimi sonrasında artacağını düşünmeye devam etmektedir" denildi. 

Kuruluş Türkiye'nin kredi notunu "negatif" görünüm ile yatırım yapılabilir en düşük seviye olan Baa3 düzeyinde derecelendiriyor. Türkiye derecelendirme kuruluşlarından yalnızca iki tanesinden yatırım yapılabilir düzeyde nota sahip. 

Rusya ziyareti önemli

Bankacılar yarın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Rusya ziyaretinin önemine vurgu yaparken, haftanın kalanında küresel piyasaların da yakından takip edileceğini söylediler. 

Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yarın Rusya'nın St.Petersburg kentinde bir görüşme yapması bekleniyor. 

Darbe girişiminin sonrasında Batılı müttefiklerinden beklediği desteği göremediğini belirten Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, uçak krizinden sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yarın yapacağı ilk yüz yüze görüşmede ilişkilerde yeni bir sayfa açmayı planlıyor. 

İki liderin görüşmesinde turizm ve ticari ilişkilerin tekrar kriz öncesi döneme dönmesi, Suriye'deki görüş ayrılıklarının giderilmesi ve enerji işbirliğinin canlandırılması gündemde ilk sırayı alacak. 

08-08-2016

Facebook Yorumları