• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Bu sektörde 50.000 personel boşluğu var
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Bu sektörde 50.000 personel boşluğu var

Takriben 10 milyar dolarlık ticaret hacmine sahip olan ve geçen sene 1.2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren iç giyim sektörü, nitelikli personel sıkıntısı yaşıyor. Her yıl düzenli olarak büyüyen ve 300 bin kişiyi istihdam eden sektör, 50 bin personel arıyor. Tüm İç Giyim Endüstricileri Derneği (TİGSAD) Başkan Yardımcısı Bahri Özdinç, sektörde 50 binin üzerinde kalifiye personel açığı olduğunu belirterek, "Bugün sıfırdan başlayan bir kişiye asgari fiyat veriliyor. Vasat bir usta 3.000 TL kazanırken bir tasarımcı 10 bin TL'nin üzerinde aylık alıyor" diye konuştu. Nitelikli personel meselesinin her yıl katlanarak büyüdüğünü vurgulayan Özdinç, "En büyük eksikliği makineci, depocu, kesimci gibi mesleklerde hissediyoruz. Yeni nesil gençler konfeksiyon sektöründe çalışmaya pek sıcak bakmıyor. Bu yüzden hem sektörü sevdirmek hem de onların meslek sahibi olmalarını sağlamak için üniversite ve meslek liselerinde konfeksiyon bölümlerinin artırılması için çalışmalar yapıyoruz" dedi.

İSTİHDAMA DA TEŞVİK İHTİYAÇ DUYULAN
Doğu ve Güneydoğu'da genç işsizliğin yoğun olduğunu anımsadan Özdinç, bölgeye yönelik teşviklerde birtakım farklıklar yapılırsa imalatlarını buraya kaydırabileceklerini dile getirdi. Özdinç, "Güneydoğu'da yatırıma yönelik çok ciddi teşvikler var. Ancak bizler istihdama teşvik verilsin istiyoruz. Zira iç giyim sektörünün imalat yatırımı çok pahalı değil" şeklinde konuştu. Bütünleyici bir teşvik paketine ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Özdinç, şunları anlattı: "Dantel, kumaş, lastik gibi yan sektörler olmadan üreticilerimiz doğuya gidemiyor. Bütünleyici bir teşvik paketi hayata geçerse bölgedeki istihdam meselenine da sektörümüz ciddi katkı sağlayabilir."

DÜNYADA İLK ÜÇTE
Türk iç giyim sektörünün ihracatta dünyada ilk üçte bulunduğunu aktaran Özdinç, "Dünyaca tanınmış kişi markaların birçoğu üretimini Türkiye'de gerçekleştiriyor. Ayrı olarak kendi markalarımızla da üretim yapıyoruz. Fason üretimimizi Avrupa'ya ihraç ediyoruz. Türk markalarına ise daha çok Ortadoğu, Kuzey ve Orta Afrika, İran, Pakistan, Azerbaycan, Türk cumhuriyetleri, Rusya ve Ukrayna'ya ihraç ediyoruz" ifadelerini kullandı.

27-12-2016

Facebook Yorumları