• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
E-ticaret sitelerine güven damgası sistemi geliyor
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

E-ticaret sitelerine güven damgası sistemi geliyor

İnternet alışverişleriyle alakalı "Elektronik Ticarette Güven Damgası" uygulaması hakkındaki tebliğ krokisi, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın web sitesinde görüşe açıldı.

Bakanlıktan yapılan yazılı izaha göre, hızla artan internet alışverişindegüvenlik, saklılık ve hizmet kalitesinde yaşanan kaygıların giderilmesi, standartların yükseltilmesi ve e-ticaretin geliştirilmesi hedefiyle Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca "Güven Damgası Sistemi" kurulacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının web sitesinde görüşe açılan "Elektronik Ticarette Güven Damgası" uygulaması hakkındaki tebliğ krokinine göre, koşulları yerine getirerek, sisteme dahil olmak isteyen e-ticaret sitelerine, bakanlıkça yetkilendirilen güven damgası sağlayıcılar (GDS) tarafından "güven damgası" tahsis edilecek. Web sitesinde güven damgasını gören tüketici, e-ticaret sitesinin belirli güvenlik ve hizmet kalitesi standartlarını yerine getirdiğini, emin bir otorite tarafından denetlendiğini bilecek.

e-ticaretteki uyuşmazlıklar fiyatsız analiz edebilecek
Güven damgası tahsis edilen e-ticaret siteleri, alıcıların siparişi ile ilgili bilgi alabilmesi, talep ve yakıntılarını telefon aracılığıyla iletebilmesi için müşteri hizmetleriyle iletişim olanağı sunacak, sürecin etkin bir şekilde yönetilmesini ve sonuçlandırılmasını sağlayacak. Güven damgası sağlayıcılar tarafından oluşturulacak yakıntı mesajım ve uyuşmazlık çözüm mekanizmasıyla, e-ticarette ortaya çıkan uyuşmazlıklar hızlı, etkin ve fiyatsız analiz edebilecek.

Ayrı olarak tüketici, güven damgası tahsis edilen e-ticaret sitelerine yöneleceğinden, bu siteler diğer sitelerin bir adım önünde olacak.

Alakalılardan gelecek görüşlerin değerlendirilmesinin hemen peşinden, tebliğ krokinine son hali verilecek. Uygulama, tüketicinin ve elektronik ortamda ticaret yapanların haklarını da savunacak.

Kamu müessesesi niteliğindeki meslek kuruluşları ve anonim şirketler, güven damgası sağlayıcısı olabilecek. Beynelmilel güven damgası çatı kuruluşlarından akredite olan ve tebliğde belirtilen koşulları yerine getiren kamu müessesesi niteliğini haiz meslek kuruluşları ve anonim şirketler, bakanlıkça güven damgası sağlayıcısı olarak yetkilendirilecek. Güven damgası sağlayıcılar, güven damgasının tahsis edilmesi, askıya alınması ve iptaline ait işlemleri yürütecek ve güven damgası tahsis edilen e-ticaret sitelerini denetleyecek.

 

 

25-09-2016

Facebook Yorumları