• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü büyüme hedefi küçülttü
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Bu Alana Reklam Verin.
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü büyüme hedefi küçülttü
 

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), global büyümenin 2015 seneninde eşiğin altında kalmaya devam edeceğini, 2016 seneninde bir miktar güçlenme beklense dahi gelecekteki potansiyel büyüme oranına ait şüphelerin artmaya devam ettiğini bildirdi.  

OECD bugün yayınladığı "Ara Dönemi Ekonomik Görünüm Eylül 2015"raporunda, küresel büyüme görünümünün son aylarda hafif şekilde zayıfladığını ve daha az net hale geldiğini belirtirken, global ekonomi için büyüme tahminlerini aşağı istikametli revize etti. 

Gelişmekte olan ekonomilerde toparlanmanın ilerlediğini, ancak bir çok genişmekte olan piyasa ekonomisi için görünümün daha da kötüleştiğini ifade eden OECD, global ekonomi için 2015 büyüme tahminini Haziran ayındaki yüzde 3,1'den yüzde 3,0'a ve 2016 büyüme tahminini yüzde 3.8'den yüzde 3,6'ya çekti.   

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ekonomisinde toparlanmanın sağlam olmaya devam ettiğini, ancak diğer gelişmiş ekonomilerdeki gelişmelere ilişkin muammalar olduğunu belirten OECD, "Euro Bölgesi'nde büyüme iyileşiyor, ancak beklenen kadar hızlı olmayabilir. Japonya'dan gelen veriler toparlanmanın sağlamlılığı ile ilgili şüpheleri artıyor. Ve Çin'de büyüme dinamiklerniniöngörmek zor, değişik göstergelerden çelişen işaretler geliyor"değerlendirmesini yaptı.

OECD, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ekonomisi için 2015 büyüme tahminini yüzde 2,0'dan 2,4'e çıkarırken, 2016 büyüme tahminini ise yüzde 2,8'den 2,6'ya düşürdü. Euro Bölgesi için 2015 büyüme tahminini 0,1 puan artırarak yüzde 1,6'yayükselten OECD, 2016 tahminin yüzde 2,1'den 1,9'a çekti. Japonya için 2015 ve 2016 büyüme tahminlerini 0,1 ve 0,2 puan aşağı revize eden OECD, Çin ekonomisi için 2015 büyüme tahminini yüzde 6,8'den 6,7'ye ve 2016 büyüme tahminini %6,7'den 6,5'e indirdi. 

Global görünümü ehemmiyetli belirsizliklerin gölgelediğini ifade eden OECD, belirsizlikler arasında gelişmekte olan ekonomilerin getiri oranlarında artışa karşı kırılgan olup olmadıklarının da bulunduğunu aktardı. Diğer bir belirsizlik olarak ise Avrupa'nın merkez kaç kuvvetlerinde bir yoğunlaşma yaşayıp yaşamayacağı olduğunu anlatan OECD, gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerin orta vadeli ekonomik büyüme potansiyellerine ilişkin şüphelerin artmakta olduğuna da dikkat çekti. 

"Global büyümenin desteklenmesi için siyaset teşviklerini devam etmesi ihtiyaç duyulan, ancak kimi gelişmiş ekonomilerde toparlamanın iyi ilerlediğini, gelişmekte olan ekonomilerin çoğunda ise talebin zayıfladığı ortamda politikanın ülkeden ülkeye farklılaşması gerekli" değerlendirmesini yapan OECD, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'de imalat ve istihdam açıklarının kapanmasında sağlanan ilerlemenin bir ürem artırımı gerektirdiğini, ancak bunun çok yavaş bir hızla olması gerektiğini müdafaa etti. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'de ürem artırımının zamanlamasının artırım hızına göreikinci derecede önelyi olduğunu ifade eden OECD, hız ile ilgili net bir iletişimin finansal piyasa oynaklığının minimize edilmesine yardım edeceğini vurguladı.   

Çinli otoritlerin yapısal farklıklar gerçekleştirir ve rizikoları yönetirken yüksek büyümeyi devam ettirmekte zorlandıklarına da dikkat çeken OECD, Çin'de ek teşviklere ihtiyaç olabileceğini, ancak Çin'in borçla finanse edilen altyapı ve inşaat harcamalarına daha az bel bağlaması gerektiğini müdafaa etti. OECD, "Çin, tüketici harcamalarının desteklenmesine ve daha balanslı bir büyüme modeline doğru düzeltmelere yardım edecek sosyal harcamaların büyütülmesine daha fazla ağırlık vermeli" değerlendirmesini yaptı.

OECD, Euro Bölgesi'nde ise para politikasının kredi kanalları yoluyla reel ekonomiye aktarımının iyileştirilmesine odaklanılması gerektiğini dile getirdi. 

16-09-2015

Facebook Yorumları