• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Ekonomiye güven son 8 yılın en dibinde
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Bu Alana Reklam Verin.
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Ekonomiye güven son 8 yılın en dibinde
Ekonomik güven endeksi, ocakta geçen aya göre yüzde 3,9 azalarak 85,7'ye düştü. Endeks, 2009 senesi Nisan ayından (83,9) bu yana en düşük düzeye indi.


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ocak ayına ait ekonomik güven endeksini izah etti.

Buna göre, ekonomik güven endeksi ocakta geçen aya göre yüzde 3,9 azalarak 89,2 değerinden 85,7 değerine geriledi. Ekonomik güven endeksindeki gerileme hizmet sektörü, reel kesim (imalat endüstri), inşaat sektörü ve perakende ticaret sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.

Ocak ayında hizmet sektörü güven endeksi 87,5 değerine, reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi 100,5 değerine, inşaat sektörü güven endeksi 74,8 değerine ve perakende ticaret sektörü güven endeksi 95,9 değerine geriledi. Tüketici güven endeksi ise aynı dönemde 66,9 değerine yükseldi.

Ekonomik güven endeksinde revizyon

Tüketici ve üreticilerin genel ekonomik vaziyete ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bir bileşik endeks olan ekonomik güven endeksi, tüketici güven endeksi ve mevsim tesirlerinden arındırılmış reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşuyor. Endeks 2015 seneyin ocak ayından itibaren, 2012 seneyin ocak ayından başlayan bir seri olarak yayımlanıyor.

Endeksin data kaynaklarından olan tüketici güven alt endeksleri çok değişkenli modele dayalı yaklaşımla 2004-2011 dönemi için geriye çekildi. Buna bağlı olarak ekonomik güven endeksinde kullanılan tahlil dönemi uzatıldı, 2007-2011 dönemine ait ekonomik güven endeks serisi ilk kez hesaplandı, 2012-2016 dönemi endeks serisinde ise aktüelleme yapıldı.

06-02-2017

Facebook Yorumları