• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Esnek çalışma planı ilk komisyondan geçti
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Esnek çalışma planı ilk komisyondan geçti 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu, özel istihdam büroları aracılığıyla geçici iş ilişkisi kurulması ve uzaktan çalışma gibi esnek çalışma modelini öngören tasarıyı kabul etti.

Komisyonun kabul ettiği İş Yasayı ile Türkiye İş Müessesesi Yasayı'nda Farklık Yapılmasına Konusunda Yasa Tasarısı ile özel istihdam bürosunun faaliyet alanı genişletiliyor, geçici iş ilişkisi kurma faaliyeti bu bürolara veriliyor.

Geçici iş ilişkisi, özel istihdam büroları aracılığıyla veyahut holding bünyesi içinde veya aynı şirketler topluluğuna bağlı başka bir iş yerinde görevlendirme yapılarak kurulabilecek.

Tasarı, özel istihdam bürolarına, patron ile geçici işçi sağlama sözleşmesi yaparak, işçisini geçici olarak işverene devri yetkisini getiriyor. Ancak bunun için özel istihdam bürolarının, Türkiye İş Kurumu geçici işçi sağlama yetkisi alması gerekecek.

Hangi hallerde kullanılabilecek?

Doğum müsaadeyi ve doğum sonrası kısmi çalışma hakkı kullanan, askerlik hizmetini yapan ve iş sözleşmesi askıya alınan çalışan yerine başka bir işçi ile geçici iş ilişkisi, bu hallerin devamı müddetince kurulabilecek.

Mevsimlik tarım işlerinde veya temizlik işleri, hasta, yaşlı ve çocuk bakım hizmetleri gibi hane hizmetlerinde, müddet hududu aranmadan geçici iş ilişkisi oluşturulabilecek.

İşletmenin günlük işlerinden sayılmayan ve aralıklı olarak gördürülen işlerde, iş sıhhati ve güvenliği itibariyle acil olan işlerde veya imalatı ehemmiyetli ölçüde etkileyen zorlayıcı nedenlerin ortaya çıkması halinde, işletmenin iş hacminin öngörülemeyen şekilde artması halinde ve mevsimlik işler hariç dönemsellik arz eden iş artışları halinde, en fazla 4 ay müddetince geçici iş ilişkisi kurulabilecek.

Kamu müessese ve kuruluşlarında, madenlerde geçici işçi çalıştırılamayacak.

Özel istihdam bürolarının, geçici iş ilişkisi kurma yetkisi alabilmesi için müracaat tarihinden evvelki 2 sene süresince kesintisiz faaliyet göstermesi gerekecek

Tasarıya göre;

Özel istihdam büroları, kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonları için aracılık faaliyeti yapamayacak, 12 ay süresince hiçbir işe yerleştirmeye aracılık yapılmazsa, büro müsaadeyi iptal edilecek.

Kurumdan müsaade almadan iş ve işçi bulmaya aracılık yapanlara, iş arayanlardan fiyat alan veya çıkar sağlayanlara 20 bin lira yönetimsel para cezası uygulanacak.

24-02-2016

Facebook Yorumları