• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
İhracat için 2016 yılı Afrika yılı olarak ilan edildi
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

İhracat için 2016 yılı Afrika yılı olarak ilan edildi
Ekonomi Bakanı Elitaş, ihracatta yaşanan meseleler hasebiyle yeni pazar arayışlarında olduklarını belirterek, '2016'yı Afrika senesi duyuru ettik.' diye konuştu.
 

Rusya'yla yaşanan uçak krizi ve bölgede yaşanan meselelerin ihracatı negatif etkilemesi sonrası yeni pazar arayışlarını sürdürdüklerini belirten Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, nüfusu kalabalık olan bölgelere yöneldiklerini ve 2016'yı Afrika senesi duyuru ettiklerini söyledi.

Elitaş, Türkiye'nin, dünya ihracat hacminden aldığı hissenin binde 9,4 olduğunu belirterek, bu oranı yüzde 1'e yaklaştırmak istediklerini izah etti.

Bakan Elitaş, komşu ülkelerde yaşanan ekonomik sıkıntıların ihracatı etkilediğini, bu yüzden yeni pazar çalışmalarını hızlandırdıklarını anlattı.

Afrika ve Amerika kıtalarıyla yüksek nüfuslu ekonomilere odaklandıklarını ifade eden Elitaş, şöyle konuştu:

"2016 senenini Afrika senesi duyuru ettik. Orta Afrika ve sahra altı Afrika bölgesine Türk ürünlerini ihraç etme ve Türk müteahhitlik hizmetlerinin faaliyet göstermesini sağlayabilmek için ehemmiyetli teşebbüslerimiz var. Son olarak hedef pazarlar arasına koyduğumuz iki ülke bizim için çok ehemmiyetli. Biri 1,5 milyarlık Çin, ötekisi 1 milyarlık Hindistan. Diğer taraftan Amerika kıtasında AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'nin yanı sıra Güney Amerika'nın da ehemmiyetli bir pazar olduğunu düşünüyoruz. Brezilya dahil Latin Amerika ülkelerinin tümüne mal ve hizmet sunma olanağımız mevcut. Bu kapsamda nisan ayında işadamlarımızla beraber Şili, Peru, Ekvador ve Kolombiya'ya gideceğiz."

18-03-2016

Facebook Yorumları