• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
İlk yerli otomobil 5 milyon liraya satıldı
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Bu Alana Reklam Verin.
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

İlk yerli otomobil 5 milyon liraya satıldı
 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, üretilecek ilk yerli otomobile otomobile ait, "Gebze'de yardımsever bir iş adamımız otomobili almak istediğini söyledi. 5 milyona sattım ilk otomobili" diye konuştu.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TRT'ye yerli otomobil projesi konusunda değerlendirmelerde bulunan Işık, otomobilin prototipine çok ciddi alaka olduğunu söyledi. Işık, "Her gittiğimiz yerde, 'İlk arabayı ben almak istiyorum, netlikle alacağım, biz arkadaş grubu olarak alacağız, şirketteki tüm arabaları yenilerim' gibi reaksiyonlarla karşılaşıyoruz.

"5 MİLYONA SATTIM"

Bir hikayecik paylaşayım, ilk otomobili sattım. Gebze'de hayırsever bir iş adamımız ilk otomobili almak istediğini söyledi. 'Olur fakat pahalı olur' dedim, 5 milyona sattım ilk otomobili. Koşulumuz şu: Reisicumhurumuzdan değişik bir direktif gelmezse Gebzeli iyiliksever iş adamına ilk üretilen aracı vereceğiz. Ama bunun karşılığında da hayırsever iş adamımız Gebze'ye 5 milyon değerinde bir okul yapıp bağışlayacak" dedi.

Yerli otomobilin yakıt tasarrufu açısından çok ciddi bir avantaj sağlayacağını ifade eden Işık, İstanbul'da yaşayan bir kişinin günde 2-2,5 liralık, ayda ise 40-60 liralık şarj fiyatıyla dolaşabileceğini belirtti.
 

Şehir dışına çıkılması halinde aracın arkasındaki jeneratörün devreye gireceğine değinen Işık, 100 kilometrede içten yanmalı arabalarda en az 5 litre yakarken, yerli otomobilde 2 litrelik yakıt kullanılacağını belirtti. Işık, yerli otomobil projesiyle Türkiye'nin yakıtta dışa bağımlılığının azalacağını dile getirdi.

Yurttaşın projeye gösterdiği alakadan hoşnut olduklarını ifade eden Işık, "Türkiye'nin endüstrileşmesiyle alakalı her dönemde ulusal duruş karşıtı bir yapı var, bunları hiç dikkate almıyoruz zira iyi niyetli tenkit yapmıyorlar. Samimiyetle iyi niyetle bu projenin eksiğini söyleyen tenkitleri de dikkatle izliyoruz" dedi.

27-10-2015

Facebook Yorumları