• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
İngiltere referandumu Dünya piyasalarını vurdu
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Bu Alana Reklam Verin.
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

İngiltere referandumu Dünya piyasalarını vurdu 

Birleşik Kraliyet'de bir gün önce yapılan referandumda seçmenlerin ülkenin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasına karar vermesinin hemen peşinden İngiliz Sterlini son 31 sene en düşük düzeyini gördü.

Referandumda ilk açılan sandıklardan itibaren İngiliz Sterlini gece boyu oynaklığını sürdürdü. Sabah saatlerinde AB'den çıkma istikametinde rey kullanan 17 milyon seçmenin yüzde 52'lik oy oranını yakalamasıyla beraber İngiliz Sterlini AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Doları karşısında yüzde 9,88 oranında değer kaybederek 1,3408 düzeyine geriledi. 

Birleşik Kraliyet'tan gelen ayrılık kararının global piyasalarda da sert tesirleri oldu. Japonya’da Nikkei 225 endeksi takriben yüzde 7,5 gerilerken, Brent petrol ve Batı Teksas petrolünün ücreti vasati yüzde 5,8 düştü. 

AB referandumunun öncesinde İngiliz Merkez Bankası (BoE) seçimden çıkabilecek her neticeye uygun şekilde ihtiyaç duyulan adımların atılacağı istikametinde sözlü iletiler vermişti. Referandumda birlikten ayrılık kararının alınmasının ardından piyasalarda İngiltere Merkez Bankası’nı atacağı adımlar yakından izleyecek. 

London Capital Group Kıdemli Piyasa Analisti İpek Özkardeşkaya, “Bu neticenin ardından gözler İngiltere Merkez Bankası’na çevrilecek. Piyasaların bu tarihi anda yolunu bulabilmesi için bir elin yardımına ihtiyacı olabilir. Sterlinde, borsada ve tahvil piyasalarındaki yüksek oynaklığın azaltılması emeliyle hızlıca kimi önlemler uygulanabilir. Aynı zamanda İngiltere ve Avro Bölgesi’ndeki negatif ürem ortamı oldukça dar bir manevra alanı bırakıyor.” ifadelerini kullandı. 

AB referandumunda tercihini beraber kalmaktan yana kullanan 15 milyon 812 bin seçmenin rey oranı ise yüzde 48'de kaldı. İki taraf arasında 1 milyondan fazla rey farkı oluşurken, kalan 5 seçim bölgesindeki oylar referandumun neticenini değiştirmeyecek. 

Euronun geleceği tehlikede

Avrupa Birliği ve euronun geleceğini tehdit eden bu gelişme Fed tarafından üremlerin bu sene tasarılanan şekilde artırılmasını da engelleyebilir ve merkez bankalarının acil tedbirler olarak daha fazla parasal genişlemeye gitmesine kapı aralayabilir.

Japonya dışındaki Asya Pasifik borsalarını takip eden MSCI endeksi takriben yüzde 5 düşerken, Japon Nikkei endeksi yüzde 8'e yakın kayıp yaşadı.

Ayrı olarak Hong Kong'da işlem gören İngiliz bankaları da büyük kayıplar yaşadı. HSBC yüzde 9 değer kaybederken, Standard Chartered takriben yüzde 10 düştü.

IG piyasa stratejisti Bernard Aw, "Döviz piyasalarındaki kan dökümü, ayrılık yanlılarının arayı açmaya devam etmesi vaziyetinde daha da artabilir" diye konuştu.

Bu sabah bakımından BBC, İngiltere'nin AB'den ayrılma istikametinde seçimini kullandığını izah etti. İngiltere'de şu ana kadar 382 bölgenin 304'ünden gelen neticelere göre ayrılık yanlıları yüzde 51.5 ile yüzde 48.5'te izleyen kalma yanlılarının önünde.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'de ise dün piyasa kapanışı itibariyle İngiltere'nin AB'de kalacağı arayışı öne çıkarken, sabah saatleri itibariyle S&P 500 vadelileri yüzde 4.8 ve Nasdaq endeksi vadelileri ise yüzde 4.7 düşüş yaşadı.

Borsa İstanbul ise güne yüzde 5,02 düşüşle 74.073 puandan başladı. Açılış itibariyle endeks 3916 puan gevşedi.

Sterlin 1985'teki düzeye indi

İngiliz sterlini bugüne kadar yaşadığı en dalgalı işlem seanslarından birisini geçirirken, AB referandumunda ayrılık yanlılarının önde gitmesi ve kazanma ihtimalinin gittikçe artması üzerine 1985'ten bu yana en düşük düzeylerine geriledi.

Sterlinin yanında euro da dolar karşısında yüzde 3'ten daha fazla bir değer kaybı yaşadı.

Sterlin, dolar karşısında takriben yüzde 9.4 düşüşle 1.3462 dolar düzeyine geriledi ve Eylül 1985'ten bu yana en düşük düzeye indi.

Sterlin yen karşısında da yüzde 13 düşerek 135.30 yen ve 160.14 yen aralığında hareket ederken, en son 137.32 yenden işlem gördü.

Sterlin karşısında yüzde 6 değer kazanan euro, dolar karşısında ise yüzde 3.6 gerileyerek 1.0975 dolar oldu. Avrupa para birimlerinde yaşanan bu düşüş dolar endeksini ise yüzde 3 yükseltirken, 1978 yılından bu yana en büyük günlük artışa işaret etti.

Dolar 3 lirayı gördü

Dolar, Türk Lirası karşısında, İngiltere'deki AB referandumunun ilk neticelerine göre "ayrılma" (Brexit) yanlılarının hafif ağır basması neticesi ortaya çıkan kaygılarla, sabah saatlerinde 3.00 düzeyinin üzerini gördü. Dolar/TL, 3.0032 düzeyine kadar çıktıktan sonra, 2,97'ye geriledi.

Altın yükselişte

Tüm dünyada piyasalar, kamuoyu araştırmaların tersine, Brexit yanlılarının ilk neticelerde önde gitmesine sert reaksiyon verdi. Güvenli liman nitelğindeki varlıklar güç kazanırken, riziko varlıklarına satış geldi. Yen, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ hazine tahvilleri ve altın değer kazanırken, aralarında TL'nin de olduğu gelişen piyasa para birimler, pay senetleri, sterlin ve euro sert düşüşler gösterdi. Altın sabah saatlerinde ons ücreti olarak 1300 doların üzerine çıktı.

24-06-2016

Facebook Yorumları