• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
İzmire büyük göç dalgası
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Bu Alana Reklam Verin.
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

İzmire büyük göç dalgası 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre İzmir’e iç göç artış eğilimine geçti. Daha da ehemmiyetlisi, İzmir’e göçenlerin çoğu İstanbul’dan. 

TÜİK, iç göç istatistiklerini 2008 seneninden bu yana yayınlıyor. Net göç hızı, şehrin aldığı göç ile verdiği göç arasındaki farkın, şehrin toplam nüfusuna ayrılması ile bulunuyor. Buna göre 2008 ve 2009 senelerinde yüzde 7’lerde olan İzmir’e net göç hızı 2010 seneninde yüzde 2.9’a kadar düştü. 2011 seneninde yüzde 2.3 olan net göç hızı 2012 seneninde önce 2.5’e çıktı. 2013 seneninde ise 3.5’e erişti. Hemen peşinden 2014’te yüzde 5.6’yı gördü. 2015’te yüzde 5 olarak meydana geldi. İzmir, 2014-2015 senesi TÜİK iç göç istatistiklerine göre rakamsal olarak en fazla göç alan şehirler arasında 3. sırada bulundu. Buna göre 2015 seneninde İzmir’e 126 bin 238 kişi göç etti. İzmir’in net göç rakamı ise 20 bin 849 oldu. 

İzmir, bilhassa yazlık bölgeleri şehir yaşantısı ve abuhavası sebebiyle öteden beri bir çekim merkezi. Son zaman artışında İstanbul-İzmir arasını 3.5 saate indirecek Gebze- İzmir Otobanı Projesi’nin de tesirli olduğu belirtiliyor. Otobanın bitmesi sonrası göçün artabileceği, iş yapma potansiyelini artırıp Aydın, Denizli, Muğla’veyahut tesiri olacağı vurgulanıyor. Genel olarak şehrin abuhava özellikleri bakımından çekiciliği, İstanbul’dan erişimin kolaylaşması gibi etmenlere son zamanda ‘politik atmosfer’ tesiri de ilave etmiş vaziyette. Rakamlar ‘İzmir’e kaçalım’ sözünün gerçekliğini gösteriyor. 

İstanbullular ilk sırada 

Türkiye’nin 80 şehrinden de göç alan İzmir’e en fazla İstanbulluların yerleştiği görülüyor. Buna göre 2015 seneninde 16 bin 129 İstanbullu İzmir’e göçtü. İstanbul’u, 9 bin 184 kişiye Manisalılar izledi. Üçüncü sırada ise 8 bin 116 kişiye Ankara bulundu. İzmir’e en çok göçenlerin geldikleri şehirler sıralamasında ilk 3’ü bu şehirler oluşturdu. Dördüncü sırada 6 bin 599 kişiyle Aydın var. Diğer yandan iç göçte ilk 10 kent sıralamasında Diyarbakır ve Mardin dikkat çekti. 2015 seneninde Diyarbakır’dan İzmir’e 3.000 780 kişi geldi. Onuncu sırada yer alan Mardin’den ise 2 bin 984 kişi İzmir’e yerleşti.


 

Anadolu ile yakınlaşma tesirli oluyor

Hızlı tren ile İstanbul yolunu 3-3.5 saate indirecek olmasının İzmir’i cazibe merkezi haline getirmeye başladığını belirten Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır, “Anadolu ile İzmir’in yakınlaşması İzmir’i bir cazibe merkezi haline getiriyor. Yatırımcıların da bu manada alakası çok arttı. İş yapmak için soran çok oluyor. İzmir büyük bir pazar” şeklinde konuştu. Nasır, İzmir’in abuhavası ve rahat erişimiyle insanların dikkat çektiğini sözlerine ilave etti.

Eğitimli İzmirli İstanbul’dan dönüyor

Yaşar Üniversitesi Öğretim Azası Doç. Dr. M. Ufuk Tutan, TÜİK verilerini şöyle açıkladı: 

“Türkiye ekonomisinde 2012 seneninden bu yana ciddi bir durgunluk var. Ekonomik durgunlukta İzmir’den İstanbul’a bir beyin göçü olur. Ben de İstanbul’a bir sürü talebe gönderdim. Ancak giden arkadaşların birçoğu iş bulamadı. Önce Part-time iş buluyorlar, kendilerini kayıt ettiriyorlar, akrabalarının yanında kalıyorlar fakat sonra ailelerinin evine dönüyorlar. Bunların sayısı az değil.” 

14-04-2016

Facebook Yorumları