• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Ne oldum değil, ne olacağım diyeceksin - Suudi Arabistan borç arıyor
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Ne oldum değil, ne olacağım diyeceksin - Suudi Arabistan borç arıyor

Ucuz petrol ücretleri hasebiyle 100 milyar dolarlık rekor bütçe açığı veren Suudi Arabistan çareyi banka kredisinde arıyor.
 

Geçtiğimiz sene 100 milyar dolarlık rekor bütçe açığı veren Suudi Arabistan hükümeti bankalardan milyarlarca dolarlık kredi almayı düşünüyor. 

Petrol zengini Suudi Arabistan bankalardan 6-8 milyar dolar arasında kredi almak için harekete geçti.

Reuters'ın haberine göre konuya yakın kaynaklar Kraliyet idaresinin yıllar sonra ilk defa ülke bir finasal müesseseden kredi almak zorunda kaldığını duyurdu. 

Düşük petrol ücretlerinin yolaçtığı rekor bütçe açığını kapatmak için Riyad idaresi bankalardan 6-8 milyar AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Doları cinsinden 5 yıllık  kredi seçeneklerini sunmasını istedi. 

Suudi Arabistan maliye bakanı ve merkez bankası yetkililerinin konu ile ilgili görüşlerini almak isteyen gazetecilerin telefonlarına çıkmadığı belirtildi. 

2015 yılını 100 milyar dolarlık rekor bütçe açığıyla kapatan Riyad idaresi uzun bir müddettir açığı döviz rezervlerini ve mahalli tahviller kullanarak kapatmaya çalışıyordu. Ancak analistler, hızlı eriyen döviz rezervlerinin birkaç yıl içinde tamamiyle yok olacağını belirtiyor. Piyasaya sürülen yerel tahviller de ülkenin bankacılık sistemindeki likiditeyi daralttı. 

Tam bu noktada Londra merkezli danışmanlık şirketi Verus Partners'ın aracılığıyla Suudi yetkililerle bir araya gelen  Citigroup daha önceki bankeri Mark Aplin ve Andrew Elliot çözüm için banka kredisini önerdi. Verus Partners yetkilileri konu hakkında bilgi vermedi. 

IMF: 5 yıl içinde iflas edebilir 

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's geçtiğimiz hafta Suudi Arabistan'ın notlarının "düşürülmek üzere izlemeye" alındığını izah etmişti.
Diğer yandan Uluslarararsı Para Fonu (IMF) gelirinin hemen hemen yüzde yüzünü petrolden elde eden Suudi Arabistan'ın 5 yıl içinde iflas edebileceği tahmininde bulunmuştu. 

 

10-03-2016

Facebook Yorumları