• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Referandum süreci resmi olarak başladı
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Bu Alana Reklam Verin.
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Referandum süreci resmi olarak başladı

Türkiye'de seçmenler, anayasal tertip etmelere ait yedinci sefer yapılacak halk oylamasında sandık başına gidecek. YSK'nın belirlediği seçim takvimine göre, süreç bugün başlıyor. Askı listeleri 18  Şubat'ta askıya çıkarılacak Muhtarlık bölgesi askı listeleri, 18 Şubat'ta askıya çıkarılacak. Tutuklular ile taksirli suçlardan kararlılara ilişkin askı listeleri de aktüellenmek üzere askıya çıkarılacak ve itirazlar başlayacak.

Ülke dışı seçmen kütüğü de aynı gün "www.ysk.gov.tr" adresinden duyuru edilecek. Seçmenler ayrı olarak, 18 Şubat'tan itibaren YSK'nın "www.ysk.gov.tr" adresinden bina asalına göre tertip eden seçmen kayıtlarının sorgulanmasını yapabilecek. Muhtarlık bölgesi askı listeleri 26 Şubat'ta askıdan indirilecek ve itirazların bitmesinin hemen peşinden yurt içi ve ülke dışı seçmen kütükleri 10 Mart'ta netleştirilecek. Aynı gün, yurt içi seçmenlerin rey vereceği yer ve sandıklar belirlenecek, ülke dışı seçmenler için rey kullanılacak temsilcilik, tarih aralığı ve yer bilgileri "www.ysk.gov.tr" adresinden duyuru edilecek. 57 ülke 119 temsilcilik ve 32 gümrük kapısında rey kullanılacak Seçim takvimindeki diğer tarihler şöyle: "11 Mart: Halk oylamasında kullanılacak birleşik rey pusulaları basılacak, basımı bitirdikçe tasarı dahilinde dağıtılacak.

Gümrük kapılarında kullanılacak araç ve gereçler alakalı seçim heyetlerine gönderilmeye başlanacak. 27 Mart: Gümrük kapılarında ve ülke dışı temsilciliklerinde rey verme işlemine başlanacak. 30 Mart: TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ'de grubu bulunan politik partilerin radyo ve televizyonda propaganda müracaatları ve propaganda sırasının belirlenmesi için kuraya katılacak temsilcisi ile TRT temsilcilerinin YSK'ya bildirilmesinin son günü olacak. Konuşma yapmayı dilemesi halinde, Reisicumhur'nın yapacağı konuşmalar için yayın vakiti ve sırası saptayacak. 31 Mart: Müracaat eden siyasi partilerin radyo ve televizyonda yapacakları propaganda konuşmalarının yayın ve vakit sıralarının belirlenmesi için YSK tarafından isim çekilecek. 9 Nisan: Ülke dışı temsilciliklerde oy verme işlemi bitecek. Propaganda serbestliği ve bir bölüm seçim yasakları başlayacak. Radyo ve televizyon propaganda konuşmalarına başlanacak. 12 Nisan: Kaza seçim heyeti başkanlıklarınca malzeme torbaları sandık heyeti başkanlarına teslim edilecek. 15 Nisan: Seçim propagandası saat 18.00'de bitecek. 16 Nisan: Oy verme günü." Yurt içi ve ülke dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler "secmen.ysk.gov.tr" ve "turkiye.gov.tr" adreslerinden seçim hakkındaki ihtiyaç duyulan tüm bilgilere ulaşım sağlayabilecek.

Ülke dışı seçmenlere, 57 ülke 119 temsilcilik ve 32 gümrük kapısında kurulacak sandıklarda oy kullandırılması planlanıyor.  Oy verme saatleri Anayasa farklığının halkoyuna sunulmasında oy verme işlemi Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Silahlı güç, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis şehirlerinde 07.00 - 16.00, bunlar dışındaki şehirlerde ise 08.00 - 17.00 saatlerinde olacak.

Halk oylamasında "Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Heyeti" filigranlı sarı renkteki zarflar ve beyaz renk üstünde "Evet", kahverengi renk üstünde "Hayır" ibareleri bulunan iki ayrı renkten oluşan birleşik oy pusulaları ile "Seçenek" damgayı kullanılacak. 


 

16-02-2017

Facebook Yorumları