• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Resmi Rakamlarla En Çok Kazandıran Meslekler
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Resmi Rakamlarla En Çok Kazandıran Meslekler
 

Çalışanlar hesabına Sosyal Güvenlik Müessesesi’na (SOSYAL GÜVENLİK KURUMU) yatırılan primler üzerinden yapılan hesaplamaya göre, Türkiye’de fiyatlı çalışanların vasati günlük brüt kazançları 69 lira, aylık kazançları ise 2 bin 70 lira düzeyinde bulunuyor.

Türkiye Ekonomi Siyasetleri Araştırma Vakfı’nın (TEPAV) hazırladığı İstihdam İzleme Bülteni’ne göre, sigortalı çalışanların vasati günlük kazançları temmuz ayında geçen sene aynı ayına göre yüzde 17.2 artarak 69.16 lira oldu. Ortalama kazançta Kocaeli 88 lira ile tüm şehirleri geride bıraktı. Ortalama kazancın en düşük olduğu şehir 52 lirayla Kilis olarak belirlendi. Kilis’in ortalama kazancı, Kocaeli’nin ortalama kazancının yüzde 60’ı düzeyinde kaldı.

HAVACILARIN GELİRİ YÜKSEK

Ortalama kazancın sektörel vaziyetine bakıldığında ise en yüksek kazancın 195 lirayla havayolu taşımacılığında olduğu görüldü. Kazancın en düşük olduğu sektör 45 lira ile hane içi çalışanların faaliyetleri oldu. Ev içi çalışanların ortalama kazançları, havayolu çalışanlarının yüzde 23’ü düzeyinde meydana geldi.

3 ÇALIŞANDAN BİRİ KENDİNE YENİ İŞ ARIYOR

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (Betam) Direktörü Prof. Dr. Seyfettin Gürsel ile Yrd. Doç. Dr. Gökçe Yumuşak başlı ve Araştırma Görevlisi Mine Durmaz tarafından hazırlanan “Çalışan 757 bin kişi iş arıyor” başlıklı araştırma notu yayınlandı. TÜİK’in, çalışıp da iş arayanlar arasında 8 adet memnuniyetsizlik kaynağı belirlendiğinin altı çizilen Betam notunda, “Başlıca nedenin beklendiği gibi gelir yetersizliği olduğu görülüyor” değerlendirmesine yer verildi.

2016’DA TÜRKIYE’DE AYLIKLAR EN AZ YÜZDE 9 ZAMLANACAK

Evrensel idare danışmanlığı şirketi Hay Group, ağustos-kasım ayları arasında Türkiye’deki bin 387 şirkette çalışan 713 bin 126 personele ait toplanan verileri çözümledi. Buna göre Türkiye’de 2016 seneninde özel sektör çalışanlarının aylık zammının ortalama yüzde 9 olması bekleniyor. Türkiye’nin özel sektör çalışanlarının alacağı zammın dünyada 8. Avrupa’da ise 2 ülke olması öngörülüyor. Dünyada en yüksek maaş zammı yapması beklenen ülkeler arasında Venezüella yüzde 56 oranla birinci, Arjantin yüzde 30 ile ikinci, Ukrayna yüzde 11.5 ile üçüncü sırada geliyor.

EN YÜKSEK ZAM YAZILIMA

Çalışmaya göre sektörler içinde en yüksek zammı yüzde 10’la “yazılım” çalışanları alacak. Bu sektörü, sırasıyla “l” ve “otomotiv yan endüstri” izleyecek. En düşük zam ise yüzde 7.3 ile “yatırım” sektöründe yapılacak. Araştırmada, şirketlerin “fiyat”, “yan haklar”, “gelişim programları” gibi kalemlere artık “fiyat” değil “yatırım” gözüyle baktığının da altı çiziliyor.

11-11-2015

Facebook Yorumları