• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Seçim sonuçlarına iş dünyasında kim ne dedi
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Bu Alana Reklam Verin.
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Seçim sonuçlarına iş dünyasında kim ne dedi
 

1 Kasım seçimlerinin hemen peşinden iş dünyası neticelerle alakalı izahlarda bulundu.

Sabancı Holding İdare Heyeti Başkanı Güler Sabancı, "Seçim neticeleri ülkemize hayırlı olsun. Seçmen, AK Parti’ye tek başına hükümet etme ve birlik ve beraberliği yine kuruluş etme görevi vermiştir." diye konuştu.
Sabancı Holding İdare Heyeti Başkanı Güler Sabancı’nın 1 Kasım Milletvekili Seçimi neticelerine ait yaptığı değerlendirme şöyle:
"Seçim neticeleri ülkemize hayırlı olsun. Seçmen AK Parti'ye tek başına hükümet etme ve birlik ve beraberliği yeniden tesis etme görevi vermiştir. Yapılan seçimde milletimiz, yüksek bir katılımla, istemini, 4 partili bir Meclis’ten yana kullanmıştır. Bir an önce seçim sürecini geride bırakıp, hükümetin göreve başlamasını bekliyoruz. En kısa vakitte sulh ve reform süreci öncelikli yeni bir döneme girmeliyiz. Bu dönemde birlik ve beraberlik içinde çalışmalıyız. Kaybedecek zamanımız yok."

İSTANBUL TİCARET ODASI: HALK GELECEĞİNİ DÜŞÜNDÜ

İstanbul Ticaret Odası (İSTANBUL TİCARET ODASI) Başkanı İbrahim Çağlar, 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi ilk neticelerini değerlendirirken, "Milletimiz seçim sandığında tek parti idaresi ve istikrar istemini kuvvetli bir şekilde ortaya koyarak, Türkiye'nin geleceğine sahip çıkmıştır. Seçmenin sandık aracılığıyla verdiği güçlü iletiyle Türkiye'nin önü açılmıştır. Şimdi işe koyulup milletimizin ihtiyaçlarına cevaplama vakitidir" dedi.
Başkan Çağlar tarihi bir seçim olduğunu belirterek, "Halkımız büyük bir çoğunlukla sandık başına gitmiş ve bu sayede ulusal istem yeni meclisimize yansımıştır. Mecliste temsil edilecek tüm partilerimizi kutlarım. Ayrı olarak genel seçimlerden güçlü bir hükümet kurmayı sağlayacak güçlü bir rey oranıyla çıkan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin her bir azasını ve idarenini kutluyorum. Milli ve beynelmilel kamuoyu da görmüştür ki, Türkiye'de demokrasi bütün müessese ve kaideleriyle sıhhatli bir biçimde işlemektedir. Milletimize hayırlı olsun" dedi.

TİM BAŞKANI: HAYIRLARA VESİLE OLSUN

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, 1 Kasım Genel Seçimleri alakalı bir izah yaptı. 
Halkımızın karşılıklı anlayış ve birlik duygusu içinde sandıklara gittiğini belirten Büyükekşi, 1 Kasım seçimlerinin ülkemiz yerine hayırlara vesile olmasını diledi. 
Seçimlerin neticeninde yeniden tek partinin iktidara geldiğini vurgulayan Büyükekşi sözlerini şöyle sürdürdü: “Yurttaşlarımız hür istemlerini ortaya koyarak, demokrasinin gerektirdiği şekilde bugün reylerini kullandılar. Sandıktan çıkan sonuçlar, halkımızın takdiridir. Artık, seçim atmosferini bir an önce geride bırakarak Türkiye’nin geleceğini düşünmek zorundayız. 
Türkiye 13 yıldır tek parti hükümetinin getirdiği istikrar sayesinde ekonomide çok ehemmiyetli atılımlara imzaladı. Şimdi yakaladığımız bu kazanımları daha ileriye götürme vaktin geldiğine inanıyoruz. Yalnızca ekonomide değil, tüm alanlarda yeni reformlara ihtiyaç var. 
İhracatçılar ve endüstriciler olarak en büyük beklentimiz; yeni hükümetin; inovasyon, Ar-Ge, tasarım ve markalaşmayı merkeze alan, eğitimi öne çıkaran, yüksek katma değer odaklı, bilgi ve teknoloji rekabetine göre kurgulanmış ihracat odaklı bir büyüme modelini gündemine almasıdır.”

MÜSİAD YAZILI İZAH YAPTI

Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Nail Olpak, seçimle alakalı yazılı izah yaptı.
1 Kasım seçimlerinin gayri resmi neticelerine göre, milletin tercihini net bir şekilde tek parti iktidarı istikametinde kullandığını vurgulayan Olpak:
"5 aylık belirsiz dönem ve uzlaşmaz görüntü veren politika anlayışı, milletin nezdinde kabul görmemiştir. Milletimiz her vakitki sağduyusu ile '7 Haziran'ı unutmayın, kısır çekişmelerden uzaklaşın, somut vaatlerle istikrarlı bir hükümet kurulmalıdır' demiştir. Milletimizin, ülkemizin kalkınması istikametinde gösterdiği tercihini, değerli buluyoruz. İş dünyasının önünün açılması, sosyal hayatta ve demokratik açılımlarda reformların devamı, daha hızlı ve adaletli işleyen bir hukuk devleti yolunda, beraber üreteceğimiz sinerjinin tekrar yakalandığına inanıyoruz.
Bu sonuçlar, bu arada, mazlum milletlerin ülkemizden beklentileri itibariyle da ehemmiyetlidir. Bilhassa Ortadoğu'da yaşanan sıkıntılar ile kanlı teröre karşı mücadelede, daha etkin bir mücadelenin de yolunu açacaktır. Seçim neticeleri, ülkemizdeki huzur, güven ve pozitif istikrar ortamının devam edeceğine olan inancımızı perçinlemiştir. Milletimiz sözünü söyledi. Bize düşen, ulusal isteme itibar etmektir"

DEİK: HAYIRLI, UĞURLU OLSUN

Dış Ekonomik İlişkiler Heyeti (DEİK) Başkanı Ömer Cihad Vardan, 1 Kasım Genel Seçimleri alakalı yazılı izah yaptı.
Vardan, yaptığı açıklamada, 7 Haziran seçimlerinde tek başına bir iktidar oluşamadığını, çıkan tablo gereği her bir partinin, hükümetin parçası olma olanağı varken bunun değerlendirilemediğini ve hükümetin kurulamadığını anımsattı.
Halkın bu süreçte yaşananların ardından 1 Kasım seçimlerinde politik istikrarın sağlanması istikametinde tercihini kullandığını ve AK Parti'nin tekrar tek başına iktidar olmasının önünü açtığını belirten Vardan, şunları kaydetti:
"Ülkemizin içinde bulunduğu bu zor coğrafyada, bir hayli ülkede istikrarsızlık ve belirsizlikler yaşanırken, halkımızın ülkemizde rastgele bir belirsizliğe izin vermeyecek şekilde bir istem oluşturması oldukça manidardır. Bundan sonra, 2019 seneye kadar ülkemizin önündeki politik belirsizliklerin kalkmasıyla birlikte var gücümüzle ülke hedeflerine doğru ilerlememiz gerektiği ortadadır. Seçimsiz geçecek dört senelik dönemde bahse konu olan ekonomik reformların devam edeceğine ve ülkemizin uzun vadeli hedeflerine yürüyeceğine inanıyoruz. İş dünyası olarak güven ve istikrarın devam edeceğini görmekten dolayı büyük bir memnuniyet duyuyoruz. 1 Kasım seçimlerinin neticeleri hepimiz için hayırlı, uğurlu olsun."

"EHEMMİYETLİ SİYASAL MUVAFFAKİYET"

Türkiye Ayakkabı Endüstricileri Derneği (TASD) Başkanı Hüseyin Çetin ise AK Parti'nin bu seçimlerde hükümeti kurma çoğunluğunu yine ele geçirerek ehemmiyetli bir siyasal başarıya imzaladığını vurguladı.
Siyasal tartışmaları sonlandırıp işe güce odaklanmaları gerektiğini belirten Çetin, "Global piyasalardaki gelişmeler ve içerideki politik belirsizlik hasebiyle 2015 ekonomide kayıp bir sene oldu. Vakit kaybetmeden istikrarı sağlayan, ekonominin önünü açan, üreticiyi destekleyen iç ve dış siyasetlerin hayata geçirilmesini bekliyoruz. Yeni dönemin ülkemizi milletimize hayırlı olmasını diliyorum" ifadesini kullandı.

Türkiye Giyim Endüstricileri Derneği (TGSD) Başkanı Haysiyet Fayat ise seçim neticeleriyle halkın ortak yönetim gerçeğini tehlikeli bulduğunu belirterek, şunları kaydetti:
"Bunun yerine tek başına iktidarı seçenek ettiğini gösterdi. AK Parti'yi ödüllendirdi. Türkiye'nin koalisyon ile yönetilmeye hala hazır olmadığını gösterdi. Seçmen ekonomik istikrar için tek başına iktidar istedi. Yeni kurulacak hükümetten ekonomik meselelere çözüm bulmasını istiyoruz. Artık seçimleri düşünmeden işbaşı yapacağımız bir döneme girdik. AK Parti'nin tek başına iktidar olmasına karşın bütün ülkeyi kucaklayan iletiler vermesini umuyoruz."

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sami Kariyo da memleketin seçimini yaptığını belirterek, "Ülkemize hayırlı olmasını dilerim. Biz iş adamları olarak ülkenin birinci gündeminin yeniden ekonomi olmasını arzuluyoruz. Ülkemizin büyük projelere yeniden start vermesi en büyük dileğimizdir. Bunun için de elimizdeki en ehemmiyetli enstrüman marka ekonomisidir. Marka ekonomisi ve markalı ihracat ülkemizin rekabetçiliğindeki en belirleyici öğe olacaktır. BMD olarak bizler ülkemizin ileri sıçrayışında tüm gücümüzle yer alacağız" değerlendirmesinde bulundu.

02-11-2015

Facebook Yorumları