• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Trafik sigortası primleri geri ödemesi 1 Ağustosta başlıyor
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Bu Alana Reklam Verin.
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Trafik sigortası primleri geri ödemesi 1 Ağustosta başlıyor 

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Sigorta Komisyonu Başkanı Taner Çağatay, yaptığı izahta, geçen sene vasati yüzde 130 oranında artan zorunlu trafik sigortası primlerinin yoğun yakıntılara kapı araladığını, sürücülerin birçoğunun hiç hasar yapmamasına karşın primlerdeki aşırı artıştan yakındığını belirtti.

Sigorta şirketlerinin poliçe tertip etmesinden meydana gelen haksızlıkların bir hayli kişi tarafından ifade edildiğini aktaran Çağatay, "Hasar veya hasarsızlık vaziyetlerinin 18 Haziran 2014 tarihinden itibaren sisteme girilmiş olmasına rağmen, sigorta şirketlerinin hasarsızlık indirimine hak kazanmış sürücülere ilk defa trafiğe çıkıyormuş gibi poliçe tertip etmesi sıkıntı yaratmaktaydı. Trafik sigortalarında yapılan haksızlık, Hazine Müsteşarlığından dönmüştür. Verilmesi şart olan hasarsızlık indiriminin poliçeye yansıtılmadığı saptamış ve bir genelgeyle takriben bir milyon trafik sigortası poliçesinde hasarsızlık indiriminin hesaplanarak sigortalılara iadesinin yolu açılmıştır." diye konuştu.

'Ödemeler 1 Ağustos'ta başlıyor'

Taner Çağatay, mevzubahis indirim meblağının, trafik poliçelerinde prim artışına konusunda bir iade değil, hasarsızlık uygulaması yapılması gerekirken yapılmayan poliçeleri kapsadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"18 Haziran 2014 ile 30 Eylül 2015 tarihlerinde düzenlemiş gerçek kişi sigortalının geçmiş araç sahipliğinden doğan hasarsızlık indirim oranı, yeni poliçeler yapılırken uygulanmamıştır. Sözgelimi, aracınızı sattınız, 2 veya 3 yıl sonra yeni araç aldınız, daha önceki aracınıza da ait yüzde 10 veya 15-20 hasarsızlık indirimi mevcut olduğu halde hasarsızlık indirimi uygulanmadan ilk sefer sigorta yaptıran yeni araç sahibi gibi poliçe yapılmıştır. Bu konuda aracı müesseselerin daha hassas olması ve yeterli araştırmayı yapması gerekiyor."

'1 milyon sürücüyü etkiliyor'

Çağatay, söz konusu hatalı poliçelerin "Sigorta Bilgi ve Himaye Merkezi" tarafından belirleyip, sigorta şirketlerine bildirildiğini belirterek, 1 Ağustos'ta poliçelerde zeyil yapılarak, iade meblağlarının direk sigortalıların banka hesap numaralarına veya kredi kartlarına iade edileceği bilgisini verdi. 

Bu iadenin takriben 1 milyon sürücüyü etkileyeceğini, ortalama 100 lira düşünülen, ancak hasarsızlık oranına göre değişecek olan tutarın sigortalıya iade edileceğini anlatan Çağatay, araç sahiplerinin sigorta primlerini yakından izlemesi şart olan bir döneme girdiklerini söyledi. 

19-07-2016

Facebook Yorumları