• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Türk Tahvilleri son 6 yılın en düşük seviyesinde
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Bu Alana Reklam Verin.
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Türk Tahvilleri son 6 yılın en düşük seviyesinde

 

Türk tahvilleri, Çin endüstri karlarındaki düşüşün yatırımcılarda global büyüme kaygılarını yandırması ile 6 sene en düşük kapanışını yapmaya hazırlanırken, lira düşüşü 6. güne taşıyor. Çin verisindeki zayıflık daha rizikolu gelişen piyasa varlıklarına olan talebi zayıflatıyor. Türk payları değer kaybediyor.

2 sene vadeli tahvil getirileri 22 baz puan yükselerek 14:43’te yüzde 11,61 ile kapanış bazında Haziran 2009’dan bu yana en yüksek düzeye erişti. 10 sene vadeli tahvil üremi 20 baz puan artış ile yüzde 10.99 düzeyine geldi. Lira dolar karşısında, sabah işlemlerinde yüzde 0.6 kadar yükselmesinin hemen peşinden yüzde 0.4 zayıflayarak 3.0584 oldu. Borsa İstanbul 100 Endeksi yüzde 1.3 gerileme gösterdi.

Bloomberht'nin haberine göre bugün izah eden verilere göre Çinli endüstri şirketlerinin karları Ağustos ayından 2011’den bu yana sert düşüşü gösterdi ve Fed Başkanı Janet Yellen’in AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ekonomisinin bu sene yapılacak bir ürem artırımına dayanabileceğini belirtmesinin hemen peşinden gelişen piyasalarda yaşanan satış dalgasını yandırdı. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de borçlanma fiyatlarının yükseleceği ihtimali ile beraber artan güvenlik kaygıları ve politik belirsizlik 2 yıl vadeli Türk tahvillerinin 2015 yılında gelişen ülkeler arasında en kötü performansı göstermesini sağladı.

London Capital Group piyasa analistlerinden İpek Özkardeşkaya, “Rizikodan kaçış bugün gelişen piyasaları negatif etkiliyor. Türkiye piyasalarında likidite geçtiğimiz haftaki tatile bağlı olarak düşüktü ve bu vaziyet Türk varlıklarındaki satış dalgasını ivmelendiren etmenlerden biri” değerlendirmesi yaptı.

28-09-2015

Facebook Yorumları