• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Vergi kanunu değişiyor
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Bu Alana Reklam Verin.
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Vergi kanunu değişiyor 

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 'Vergi yasaları daha kolay olsun, mükellefler vergi yasalarını uygularken zorlanmasınlar, daha az bürokrasi olsun' diye konuştu.

Ağbal, Meslekte Birlik Grubu tarafından İstanbul Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) seçimli genel heyeti öncesi Haliç Kurultay Merkezi'nde "Dayanışma Gecesi" etkinliğine katıldı.

Burada bir konuşma yapan Bakan Ağbal, Meslekte Birlik camiasının yalnızca bir mesleğin menfaatlerini savunmak üzerine kurulmadığını, bu camianın idealleri olduğunu, camiayı bir araya getiren ortak değerler bulunduğunu belirterek, bu camianın zorluklar karşısında dimdik durduğunu dile getirdi.

Hafta sonu yapılacak seçimlerde Meslekte Birlik Grubu'nun Adem Gayretli'ı başkan adayı olarak gösterdiğini hatırladan Bakan Ağbal, "Kardeşimize başarılar diliyorum. Camia, elinden gelen çabası gösterecek, bu yarışta bu idare birlikteliği taçlandıracak. Sonu allahın izniyle hayırlı olur. Netice ne olursa olsun bize de size düşen görevler var mesleğin ileriye gitmesi konsunda." dedi.

"Maliyeciler mükellefe zulüm etmeyecek"

Ağbal, bugün bir takım şeyler söylemek istediğini ancak bu düşüncelerinin evvelce beri var olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Vergi yasaları daha kolay olsun, mükellefler vergi yasalarını uygularken zorlanmasınlar, daha az bürokrasi olsun. Mükellefin beyanı asal olsun, yükümlü yarından kaygı etmesin, 'Maliyeciler kapımı ne vakit çalacak' diye korkmasın, adalete güvensin. Maliyesine, devletine güvensin, devletin,maliyenin adaletine güvensin. Her Maliye Bakanlığı görevlisi yaptığı işin başına adaleti, eşitliği hakkaniyeti koyacak. Maliyeciler mükellefe zulüm etmeyecek. Yaptığı işi yaparken mükellefin haklarını kendi hakkı gibi savunacak."

"Vergide adalet devlete güveni artırır"

Bakan Ağbal, yaptıklarının hala yetersiz olduğunu ve yapacakları şeylerin bulunduğunu belirterek, "Vergide sağlanacak adalet devlete olan güveni artırır. Bunu da yasaları, uygulamayı iyi yaparsanız sağlarsınız. İnşallah içinde bulunduğumuz dönemde de geleceğe yönelik olarak da bütün talepler başımızın üzerine. Bunların hepsini hayata geçirmek için çalışacağız." ifadelerini kullandı.

Ağbal, "Vergi yasalarının uygulanmasında, mükelleflerin görevini yerine getirmesinde can alıcı nokta sizsiniz. Siz ne kadar iyi görev yaparsanız mükellef de maliye de rahat eder." diye konuştu.

Gelecek dönemde mali müşavirlerin ve muhasebecilerin üzerindeki gereksiz yüklerin hepsini nasıl azaltabileceklerini çalışacaklarını aktaran Ağbal, mesleği daha hatırlı hale getirmek için alakalı yasalarda şart olan farklıkları yapmaya hazır olduklarını bildirdi.

Ağbal, mesleğin saygınlığını artırmak için canla başla çalışacaklarını vurguladı.

"Vergi yasalarındaki belirsizlikler ortadan kaldırılmalı"

Bakan Ağbal, Meslekte Birlik gibi bir camia ile masaya oturma vakitinin geldiğini dile getirerek, şunları söyledi:

"Hem meslek yasası konusunda hem vergi yasası konusunda tertip etmelerde masaya oturalım. Vergisini ödeyen her yurttaşlarımız eli öpülesi insanlardır. Vergisini veren yurttaşı el üzerinde tutmamız gerekli. Vergi yasalarında oluşan belirsizlikleri, geriye dönük yanlış uygulamaların hepsini kaldırmalıyız. Mükellefin hakkını hukukunu savunmalıyız. Gelin beraber yapalım, mükellefler yasadan ne kadar hoşnut kalırsa o şekilde vergisini verecektir."

"TÜİK'in sizden aldığı istatistikler var. Ben Bakan olarak inisiyatif alıyorum. Bu belgeler artık asla muhasebecilerden istenmeyecek" diyen Ağbal, muhasebecileri bu yükten kurtaracaklarını aktardı.

Ağbal, muhasebecilerden istenen dokümanların Bakanlıkta da olduğunu belirterek, hükümetin her zaman işleri kolaylaştırmaktan yana olduğunu, e-Devlet'in bunun için kurulduğunu hatırlattı.

Bu tür gereksiz ne kadar işlem varsa azaltılması gerektiğini vurgulayan Ağbal, devletin ihtiyaç duyduğu bilgiyi en kısa yoldan üretmesi gerektiğini bildirdi.

- "Fiyat probleminize çare bulacağız"

Ağbal, "Duyuyorum ki fiyatlarını almakta zorlanıyormuşsunuz. Bu fiyat probleminize bir çözüm bulacağız. Mükellefin de muhasebecinin de hakkını hukukunu savunalım." dedi.

Bakan Ağbal, "Muhasebeci arkadaşımız vergi ödemek istediğinde ayrı bir yasa var. Beyannamesini geç verdiği vakit ayrı bir ceza, prim bildirgesini geç verdiği vakit ayrı bir ceza sistemi var. Usul hukuku tamamiyle birbirinden değişik. Bu kadar karmaşık mevzuatın içinden çıkılamaz. Vergi yasaları, vergi usul yasaları, sosyal güvenlik yasalarını masaya yatıracağız. Bütün kararları gözden geçirerek bunları birbiriyle uyumlu hale getireceğiz. Aynı konuda aynı karar olacak. Birbirleriyle değişik olmayacak. Kafalar karışmayacak. Daha kolay, daha adaletli, daha uygulanabilir bir sistem olacak." değerlendirmesinde bulundu.

27-05-2016

Facebook Yorumları