• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Yazıklar olsun : MKE Müdürü rüşvet alırken yakalandı
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Yazıklar olsun : MKE Müdürü rüşvet alırken yakalandı

 

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) Silah Fabrikası Müdürü Mustafa Tanrıverdi, 'Sırları satmaya çalıştı' iddiasıyla Ankara'da gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, 1 Nisan'da gelen, "MKE Silah Fabrikası'ndan devlete ait sırların satılmak istendiği" istikametindeki bir ihbarı değerlendiren Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tahkikat başlatarak, takibinin yapılması için dosyayı Ankara Emniyet Müdürlüğü Örgütlü Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne gönderdi. 

İhbarda Fabrika Müdürü Mustafa Tanrıverdi'nin para karşılığında 2 silaha ait çizim ve imalat tasarılarını AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'li bir silah fabrikasına satacağı bilgisini değerlendiren ekipler, Tanrıverdi'yi yakın takibe aldı.

Sulh Ceza Hakimliğinden alınan teknik araçla izleme kararının hemen peşinden Tanrıverdi'nin makam odası ile hanesi 24 saat takibe alındı. Tanrıverdi'nin alışverişi Söğütözü'nde bir restoranda gerçekleştireceğinin öğrenilmesinin hemen peşinden, mevzubahis restoranda buluşmanın gerçekleşeceği özel salona da dinleme ve görüntüleme aletleri yerleştirildi.

Söz konusu yere makam aracıyla gelen Tanrıverdi'nin alışverişi bitirmesini bekleyen ekipler, restoran çıkışında fabrika müdürünü gözaltına aldı.

'Sırları satmaya çalıştı' iddiası

Tanrıverdi'nin taşınabilir 2 hafıza içerisinde getirdiği patenti MKE'ye ait MP-5 silahın çizim ve üretim tasarıları için 200 bin lira, üretime daha başlanan Ulusal Piyade Tüfeği MPT-76'nın çizim ve tüm üretim tasarıları için ise 300 bin AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ doları aldığı saptadı.

Tanrıverdi, gözaltına alındıktan sonra sevkedildiği mahkeme tarafından "Devlet sırlarından istifade etme, devlet hizmetlerine sadakatsizlik ve rüşvet alma" suçlarından gözaltına alınırken, hanesi ve işyerinde de arama ve el koyma işlemlerinin yapıldığı öğrenildi.

Olayla alakalı soruşturmanın sürdüğü öğrenildi.

08-04-2016

Facebook Yorumları